29 April 2022

PnP101

PnP (Print and Play) Nedir?

Normalde çoğu kutu oyunu internette veya hobi dükkanlarında satılır. Ancak bazı oyunlar biraz daha farklıdır. Bazı oyunlar size tüm parçaları hazır, profesyonelce basılmış şekilde ve (dolar malum) uçuk fiyatlarla sunulmak yerine yalnızca internetten indirebileceğiniz dosyalar olarak sunulur. Bu oyunları kendi evinizde veya daha iyi baskı alabileceğiniz bir yerde çıkarmak ve sonrasında da bu çıktıları yapıştırarak, zımbalayarak, keserek biçerek bir araya getirmek size düşer. Print and Play (PnP) veya Türkçe adıyla Bastır ve Oyna en temel şekilde budur.

 

Neden PnP?

Peki neden internetten veya dükkandan direkt hazır bir oyun almak yerine neden PnP ile uğraşır bir insan? Bunun pek çok sebebi olabilir, ancak akla ilk gelenler arasında kesinlikle bütçe var. Özellikle son zamanlarda, ve özellikle buralarda, kutu oyunu almak çok pahalı bir iş. PnP sayesinde bir aylık yemek paranızı harcamadan kendinize ait kutu oyunları elde edebilir ve arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Özellikle PnP versiyonları yayınlanan profesyonel oyunlar için (Secret Hitler, Root, Love Letter gibi) bu hobinin çok çekici bir yönü.

Başka bir sebepse oynamak istediğiniz oyunun internet üzerinden yayımlanması olabilir. Bazı oyunlar, özellikle amatör tasarımcılar tarafından yapılanlar, fiziksel kopyası satılmaksızın sadece internetten PnP olarak yayınlanır. Bu oyunları oynamanın tek yolu cetveli ve makası alıp kendiniz hazırlamaktır. Bu tarz yayınlanan bazı oyunlar da (Mini Rogue, A4 Quest) popülarite kazanıp sonradan ticari olarak yayımlanmaya başlanmıştır.

Sebebiniz ne olursa olsun, PnP ile hazır oyunlardan daha ucuza ve daha kişisel oyunlara sahip olursunuz. Kendi emeğinizle bir araya getirdiğiniz oyunu oynamanın tadı, hazır aldığınız oyunu oynamanınkinden başkadır.

 

Peki PnP101 Nedir?

PnP101 etkinliğinin amacı nedir o zaman? Kutu oyunlarıyla ilgilenen, arkadaşlarıyla evinde veya dışında oynamak isteyen ancak kutu oyunu alacak parası olmayan insanlara bir alternatif sunmaktır. Etkinliğimizde yapması gayet basit altı oyun seçeneğimiz var: Secret Hitler, Love Letter, Tussie Mussie, Button Men, Gunfighter ve Lucky Dog. Etkinliğimizde hem size seçtiğiniz oyunu hazırlamakta yardımcı olacağız hem de PnP ile ilgili genel bilgi vereceğiz, püf noktalardan bahsedeceğiz. Böylece etkinliğin sonunda kendi evinizin rahatında PnP oyunları yapabilecek ve arkadaşlarınızla ucuz, kaliteli kutu oyunları oynayabileceksiniz.

 

Nasıl Kayıt Olabilirim?

Aşağıdaki formdaki bilgileri doldurarak etkinliğimize kaydınızı yaptırabilirsiniz. Etkinliğimizde her oyun için küçük bir ücret olacak. Bu ücret yalnızca oyunun basım maliyeti için aldığımız paradır; kayıt sayısına göre baskı alacağımız için en geç 21 Mart Salı günü, 23.59 tarihine kadar ücreti temsicilerimize online veya nakit olarak vermeniz gerekiyor. Yani aslında oyun satın almıyorsunuz; yalnızca kaliteli ve ucuz baskıya ulaşımınızı sağlıyoruz gibi düşünebilirsiniz.

Boğaziçi  öğrencilerinin aşağıdaki PnP101 kayıt formunu doldurması yeterlidir. Boğaziçi dışından gelen katılımcıların aşağıdaki iki formu da (PnP101 kayıt formu, kapı kayıt formu) doldurmaları gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 

S: Etkinlik ne gün, ne zaman olacak?

C: Etkinlik 25-26 Mart, Cumartesi ve Pazar günleri olacak. Etkinlik ikisi cumartesi ve ikisi pazar olmak üzere dört ayrı oturumdan oluşmakta; tüm katılımcılar yalnızca bir oturuma katılacaklar ve onlara bu sürede oyunlarını tamamlama konusunda yardımcı olacağız.

S: Etkinlik nerede olacak?

C: Güney Kampüs 1. Erkek Yurdu içindeki kulüp odamızda olacak.

S: Etkinlik ücretini nasıl verebilirim?

C: Etkinlik ücretini ya formdaki IBAN’a yollayabilir ya da temsilcilerimizden birine nakit olarak verebilirsiniz. Yalnızca 21 Mart Salı günü, 23.59’a kadar ücreti vermeniz gerektiğini unutmayın, aksi takdirde oyununuzu basamayacağız.

S: Cetvel, makas, kesim matı gibi kendi PnP aletlerimi getirmem gerekecek mi?

C: Etkinlikte oyunları hazırlamak için herkesin kullanabileceği aletler kulüp tarafından sağlanacak. Bununla birlikte evinizde hazır PnP aletleriniz varsa bunları getirebilirsiniz.

 

Temsilcilerimiz

Bulut Güner 0541 775 9386
Mustafa Emir Ercan 0553 374 1937
Semih Korkmaz 0 554 150 49 07